GSM

0505 903 75 85

Mail Adresi

ikmania@hotmail.com

İnsan Kaynakları Mentorluğu

İnsan Kaynakları Mentorluğu

İnsan Kaynakları Mentorluğu

İnsan Kaynakları Mentorluğu Nedir?

”İnsan Kaynakları” olmak isteyen üniversitelerde özellikle yeni mezun olacak öğrencilere veya İK uzmanı olmak isteyen ve nereden başlayacağını bilemeyenler için verilen bir hizmettir. Profesyonel mentorluk hizmeti ile karakterinize en uygun meslek doğrultusunda iş yaşamınızda varmak istediğiniz hedefe ulaşmak için gerekli stratejiyi kurmayı öğrenir, zayıf ve güçlü yönlerinizi fark ederek iyi birer İnsan Kaynakarlı çalışanı olmak için bakış açısı kazanırsınız.

Mentorluğun Koçluktan Ne Farkı Var?

Koçluk ve mentorluk arasındaki farklara değinecek olursak; koçun temel hedefleri performansı geliştirmek, davranış değişimi yaratmak, beceri geliştirmek, değişimi yönetmesini sağlamaktır. Mentorun temel hedefleri ise; mentinin kişisel ve kariyer gelişimine rehberlik yapmak ve desteklemektir. Koçun odak noktası; problemler, vizyon, hedef odaklı gelişim, performans, spesifik gündem- danışanın gündemidir. Mentorun odak noktası kariyer gelişimi, yeni ekibin kurumu anlaması, tanıması ve sosyalleşmesidir. Aynı zamanda, kariyer merdiven planlaması ve bilgi transferidir.

Koçlukta süreç ve ilişki, belli bir süreyi kapsar. Yorum yapılmaz, tavsiye verilmez, yönlendirme yapılmaz.

Koçun konu ile ilgili uzmanlığı, bilgisi olması şart değildir.

Koç, soru-sorgulama, düşündürtme yoluyla danışanın kendisini bulmasını sağlar.

Mentor, uzun vadelidir. Süreç ve hedef odaklıdır. Tavsiye, deneyim aktarımı, geri bildirim, soru-sorgulama, modelleme yöntemleri uygulanır. Hedef odaklıdır.

Koçun yetkin bir kurum tarafından özel bir eğitim görmesi ve profesyonel koç olması gereklidir. Mentorun, başlangıçta iki – üç günlük eğitim görmesi ve süreç takibi, sonuçların ölçümü yeterlidir.

Neden İnsan Kaynakları Mentorluğu Almalıyım?

İnsan Kaynakları alanında çalışmak istiyorsan

Üniversitelerin son sınıfında okuyorsan veya yeni mezun olmuşsan

İnsan Kaynaklarına merak duyuyorsan ve bu mesleğin sana uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorsan

İnsan Kaynaklarında çalışmayı istiyor ama nereden başlayacağını bilmiyorsan mentorluk hizmeti alabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Mentorluğu Süreci Nasıl İşliyor?

İnsan Kaynakları Mentorluğu 8 modülden oluşur ve yaklaşık 7 – 8 ay sürer. Sürece tanışma seansı ile başlıyoruz. İlk seansta birbirini tanıma ve hizmet sözleşmesi oluşturduktan sonra 7 aylık kariyer planlama yolcuğu başlıyor.

Aşamalarla her görüşme sonrasında ara ve ana hedefler belirleniyor, detaylı swot analizi hazırlanıyor, yaşam çarkı çalışması ve içsel eleştirmen çalışması yapılıyor. Profesyonel olarak CV hazırlandıktan sonra 2 farklı konseptte mülakat simülasyonu hazırlanıyor. Kariyer gelişimi konusunda notlar alındıktan sonra ara ve ana hedeflerin ne kadar gerçekleştiği görüşülüyor ve mentorluk hizmeti bittikten sonra da ömür boyu danışmanlık devam ediyor.

Seanslarda İnsan Kaynakları Uzmanı olmak için yol haritasını çiziyor ve iyi birer İnsan Kaynakları Profesyoneli olmak için geliştirilmesi gereken yetkinlikler üzerine duruyoruz.

Görüşme Sıklığı Ne Kadardır?

Mentee ve üzerine çalışılan hedefe göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak ayda bir defa görüşmeler gerçekleştirilir.

Görüşme Süresi ve Periyodu Ne Kadar Sürer?

Mentorluk hizmetleri genel olarak 6 ile 8 ay arasına değişmektedir. Seanslarda ortalama 45 dakika ile 1.5 saat arasında değişmektedir.

Eğer siz de profesyonel mentorluk hizmeti almak ve daha detaylı bilgi edinmek için anilguclu@hotmail.com , ikmania@hotmail.com adreslerinden birine mail atarak  başvuru yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın