GSM

0505 903 75 85

Mail Adresi

ikmania@hotmail.com

Profesyonel Kariyer Koçluğu

Profesyonel Kariyer Koçluğu

Kariyer Koçluğu Nedir?

Her insanın yaşamı boyunca kariyerinde 5 ila 10 değişiklik yaptığı bilinmektedir. Kariyer koçluğu kişinin, iş hayatına ilişkin konulardaki farkındalığını artırmasına, yaşam amacı ve onunla bağlantılı olarak kariyer hedefleri konusunda netleşmesine, kariyerindeki gelişim ve dönüşüm için etkili olacak aksiyonların belirlenmesine yardımcı olan etkileşimli bir süreçtir.

Kariyerde değişiklik, gelişim, terfi veya geçiş sürecinde işleyen koçluk modelidir. Üniversite öğrencisi veya kariyerine henüz başlamamış kişilere en uygun mesleğin seçilmesinde fayda sağlar. Profesyonel koçluk ile karakterinize en uygun meslek doğrultusunda iş yaşamınızda varmak istediğiniz hedefe ulaşmak için gerekli stratejiyi kurmayı öğrenir, zayıf ve güçlü yönlerinizi fark ederek sevdiğiniz veya seveceğiniz işi yapmayı ya da yaptığınız işi sevmeyi sağlayacak bakış açısı kazanırsınız.

Kariyer koçu dinleyerek, pozitif geri bildirim vererek, güçlü sorular sorarak ve modelleme yaparak etkin ve etkileşimli bir iletişim ortamı yaratır, doğru soru sormaya odaklanır, danışanlarının, bugününü inceleyerek işe başlar ve onları gelecekte yapmak istediklerine doğru yönlendirir, geçmişi sorgulamaz, güçlü yönlerini ortaya çıkartarak işlerinden maksimum düzeyde verim almalarına katkı sağlar, çalışma hayatları boyunca kendi kariyerlerini nasıl yöneteceklerini öğrenmelerine, böylece kişisel ve profesyonel anlamda güç kazanmalarına yardımcı olur.

Koçluğun Mentorluktan Farkı Nedir?

Koçluk ve mentorluk arasındaki farklara değinecek olursak; koçun temel hedefleri performansı geliştirmek, davranış değişimi yaratmak, beceri geliştirmek, değişimi yönetmesini sağlamaktır. Mentorun temel hedefleri ise; mentinin kişisel ve kariyer gelişimine rehberlik yapmak ve desteklemektir. Koçun odak noktası; problemler, vizyon, hedef odaklı gelişim, performans, spesifik gündem- danışanın gündemidir. Mentorun odak noktası kariyer gelişimi, yeni ekibin kurumu anlaması, tanıması ve sosyalleşmesidir. Aynı zamanda, kariyer merdiven planlaması ve bilgi transferidir.

Koçlukta süreç ve ilişki, belli bir süreyi kapsar. Yorum yapılmaz, tavsiye verilmez, yönlendirme yapılmaz.

Koçun konu ile ilgili uzmanlığı, bilgisi olması şart değildir.

Koç, soru-sorgulama, düşündürtme yoluyla danışanın kendisini bulmasını sağlar.

Mentor, uzun vadelidir. Süreç ve hedef odaklıdır. Tavsiye, deneyim aktarımı, geri bildirim, soru-sorgulama, modelleme yöntemleri uygulanır. Hedef odaklıdır.

Koçun yetkin bir kurum tarafından özel bir eğitim görmesi ve profesyonel koç olması gereklidir. Mentorun, başlangıçta iki – üç günlük eğitim görmesi ve süreç takibi, sonuçların ölçümü yeterlidir.

 Bu Hizmeti Kimler Alabilir?

Lise ve üniversite öğrencileri,

Üniversiteden yeni mezun kişiler,

Kariyerlerinden mutsuz olan kişiler, yeni terfi almış profesyoneller,

Kendi işini kurmak ve büyütmek isteyenler,

Yöneticilik yapmak isteyen çalışanlar,

Doğru mutlu olacağı işi bulmak isteyenler,

Belirlediği kısa ve uzun vadeli hedefe ulaşmak adına bireysel desteğe ihtiyaç duyan profesyoneller

 Kariyer Koçluğu Size Ne Sağlar?

Kilit de sizsiniz, anahtar da! Bu açıdan kariyer koçu o kilidi açacak anahtarın siz de olduğunu size hatırlatan yol arkadaşıdır.

Kendinize güveniniz artar, yetenekleriniz tazelenir.

Daha iyi kararlar almaya başlarsınız.

Koç, hedeflerinizi gerçekleştirmek için gereken araçları, yapıyı ve desteği temin eder.

Daha mutlu bir yaşam sürmeye başlarsınız.

Kariyer Koçluğu Süreci Nasıl İşliyor?

İlk seansa sinerji seansı diyorum. Birbirini tanıma ve uyumlama seansı olduğu için ücretsizdir. İlk seansta danışanın koçluk gereksinimi tespit edilir. Koçluk gereksiniminin koçun hizmet alanına girmemesi durumunda danışan başka bir profesyonele yönlendirilecektir. İlk görüşmede belirlenen kapsama ve süreye uygun koçluk teklifi verilir, koçluk anlaşması imzalanır. Anlaşmanın imzalanmasını takiben ilk koçluk seansı için tarih saptanır, danışana ilk seans için hazırlaması gereken dokümanlar iletilir.

Kariyer yolculuğunda başarıya giden yolda 4 ile 6 seans gerekmektedir. İlk 4 seansta tanıma süreci ile başlayarak değer belirleme çalışması yaparak çekirdek değerlerinizi, swot analiziyle güçlü yönlerinizi, SMART hedef belirlemeyle yaşam ve kariyer hedeflerinizi, o hedefe giderken içsel eleştirmenizi ve hayattan ne almak istediğiniz tanımlayacağız.

Görüşme Sıklığı Ne Kadardır?

Danışan ve üzerine çalışılan hedefe göre değişiklik gösterebilir. Genel ayın başı ve ayın sonunda olmak üzere 2 defa görüşmeler gerçekleştirilir.

 Görüşme Süresi ve Periyodu Ne Kadar Sürer?

Seanslarda ortalama 1 saat sürmektedir.

 Profesyonel koçluk hizmetiyle ilgili detaylı bilgi ve randevu almak için anilguclu@hotmail.com , ikmania@hotmail.com adreslerinden birine mail atabilir veya Koçluk Başvuru Formunu doldurabilir, hakkımda daha detaylı bilgi için linkedin  sayfamı inceleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın