GSM

0505 903 75 85

Mail Adresi

ikmania@hotmail.com

Profesyonel Koçluğun Faydaları

Profesyonel Koçluğun Faydaları

Kilit de sizsiziniz anahtar da! Herkes sigaranın zararlı olduğunu ve bırakılması gerektiğini bilir ama sigarayı kendi kendine bırakmak kolay değildir. Profesyonel koçlukta, size farklı bakış açıları katacak ve gelişmenize, hayatınızı keyifle yaşamanıza sebep olacak bir danışmanlık hizmeti alma süreci olan koçluk kavramının kişi ya da kurumlara pek çok faydası bulunmaktadır. Peki ya bu faydalar tam olarak nedir? Gerçekten bir faydası bulunmakta mıdır? Yoksa bütün bu süreç sadece genel bir algı olan “para tuzağı” mıdır? 

Öncelikle koçluk hizmetini bir para tuzağı olarak görmek esasında yanlış bir düşüncedir. Daha doğrusu bu durum tamamen kişi ve kurumlarla alakalı bir şeydir. Çünkü bu noktada sizin verilenin ne kadarını aldığınız ve uyguladığınız önemlidir. Alanında uzman bir koç ile yapılacak her türlü işlem pek çok olumlu sonuç ile beraber size geri dönecektir. Öncelikle kendinizi, kurumunuzu ya da yaptığınız işleri daha iyi anlayıp tanımlayabilecek ve bu yüzden de daha verimli olabileceksiniz. Ancak dediğim gibi kilit nokta burada tamamen sizsiniz.

Artan özgüven ve farkındalık ile kişi ve kurumlar yaptıkları işi daha bilinçli bir şekilde yaparlar bu ciddi bir verimlilik artışı demek oluyor. Yapılan araştırmalara göre koçluk hizmetini alan bireyler ya da şirketlerde üretkenlik hayatlarının her alanında %50 ile %70 yetmiş oranında bir artış gösteriyor. Bunun dışında kişiler arası iletişimde ciddi anlamda iyileşmeler görülürken, bireylerin iş e özel hayatlarındaki adaptasyon ve dolayısı ile başarı oraları da azımsanmayacak ölçüde artmış olarak görülüyor. Takım çalışmalarında ciddi bir iyileşme görülmesinin en büyük sebeplerinden birisi ise muhtemelen zaman yönetimi becerisinin koçlar tarafından kişilere kazandırılması olarak gösterilebilir.

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda koçluk yatırımının getirilerinin çok iyi oranlarda bir geri dönüşe sahip olduğu anlaşılıyor. Üstelik koçluk hizmeti alan kişi ve kurumların nereyse tamamı bu deneyimi yeniden yaşayabilmeyi istiyorlar. Çünkü yapılan yatırım olumlu sonuçlar ile tepkiler verdiği için bu hizmetin yeniden talep edilmesi oldukça doğal bir durum. Kısacası, eğer gerçekten istiyorsanız verilen şeyler size fazlası ile geri dönecektir.

Icf tarafından yapılan araştırmalarda koçluk sonrasında aşağıdaki sonuçlar alınmıştır.

 

 

Bir Cevap Yazın